A má to vůbec pro praxi nějaký smysl? Pochybuju, že by to vedlo k nějakému zvýšení výkonu grafických karet a těch ostátních, kterých moc není, taky ne.
Odpovědět0 0
Takovéto standardy se dělají s výhledem na roky. Pokud se PCI-E 3.0 uchytí, tak GK s jeho podporou tu budou tak za dva roky a později a jaké budou datové toky za tu dobu se nikdo neodvažuje odhadnout.
Dneska to samozřejmě smysl nemá.
Odpovědět0 0
Já bych spíš řekl, že takovéto standardy domlouvají dědci někde na Fidži. Jaký byl rozdíl mezi AGP 2x, 4x, 8x? Prakticky žádný. Nevidím proto důvod prož by tomu mělo být jinak u PCIE 1, 2, 3. Až na to, že jen zvyšují wattáž, což je k ničemu, protože výrobci grafik stejně vydávají pořád víc a víc nenažrané grafiky.
Odpovědět0 0
V době když se objevilo AGP 8×, tak to velká výhoda nebyla, ale nějaká GF 7800 GS by na AGP 4× asi moc neexcelovala.
Ty standardy se dělají s výhledem do budoucna. Dneska má HD 4870 X2 datovou propustnost nějakých 230 Gb/s, ale NVidia se ji do konce roku pokusí překonat. Pro příští rok již obě hlavní firmy ohlásily přechod na 40 nm technologii a GDDR5 paměti, což bude znamenat vyšší takty a a další nárůst datových toků. Tipuji až někam k 400 Gb/s.
Je samozřejmě otázkou, jestli budou existovat grafické aplikace, které to dokáží využít, ale HW musí být připraven jako první.
Opakuji, jde o to, aby to dobře fungovalo třeba i za 8 let. (Nějakou dobu se budou vyrábět MB a pak ještě musí nějaký čas slušně fungovat.)
Odpovědět0 0
S výhledem do budoucna? PCIE 1 = 2004, PCIE 2 = 2007, PCIE 3 = 2009. Za 5 let 3 verze.
Odpovědět0 0
Loni se objevily první desky s PCI-E 2.0 a teď tu jsou GK (např. GTX 280 a HD 4870 X2), které PCI-E brzdí o více než procenta.
Pokud si dneska koupím P35 MB, tak je jasné, že už příští rok budu handicapovaný při koupi všech výkonnějších karet.
Pokud koupím P45 MB, tak mi uživí GK i za 2 roky, což je tak doba pro upgrade GK.
Po 4 letech už bude PCI-E pomalý, pokud ovšem ještě vůbec bude ;-)
Odpovědět0 0
Právě že díval a taky vím, že až s výjimkou dnešních nejvýkonnějších karet se rozdíl pohybuje v jednotkách procent.
Ovšem jak výkon GK poroste, bude PCI-E stále zaostávat.
Prostě jde mi jenom o to, že aby všechno fungovalo tak jak má, tak se musí nový standard připravovat v době, kdy vlastně ještě "není potřeba", protože jeho výkon nikdo nevyužije.
Až se standard začne běžně používat, tak se teprve objeví technologie, které jeho možnosti plně využijí.
Nikdo nebude přece vyvíjet GPU, která bude mít sice super výkon, ale nebude nikde počítač, kde by se ten výkon projevil.
Prostě nový PCI-E standard musí být hotový dřív než lidi jako jsi ty napadne, že by ho mohli potřebovat!
Odpovědět0 0